Prof. Ing. Jiří Strouhal, Ph.D.
NahoruDefinice
Cennými papíry rozumíme listiny, jež představují peněžitou pohledávku, případně majetkový nárok vůči tomu, kdo tento cenný papír emitoval, tj. vydal. V tomto hesle se zabýváme základními účetními a daňový postupy s tím, že v úvodu uvádíme klasifikaci cenných papírů ("CP").
NahoruTřídicí kritéria
Cenné papíry mají buď podobu tzv. listinných CP (mají fyzickou podstatu), nebo jsou tzv. zaknihované, které nemají fyzickou podstatu, a jsou vedeny v registru cenných papírů.
Rozlišujeme dále formy cenných papírů:
NahoruVýnos
Klasifikovat cenné papíry můžeme též podle formy výnosu; na CP přinášející stálý výnos (např. dluhopisy), proměnlivý výnos (např. akcie), neúročené cenné papíry (např. šeky).
NahoruTypologie
Mezi cenné papíry řadíme zejména majetkové cenné papíry, dluhové (dlužné) cenné papíry, ostatní cenné papíry a odvozené cenné papíry (deriváty).
Majetkové cenné papíry zahrnují akcie, zatímní listy, podílové listy. Mezi dluhové (dlužné) cenné papíry řadíme dluhopisy, směnky a šeky. Do kategorie ostatních cenných papírů patří například opční listy, skladištní listy, náložné listy, zemědělské skladní listy. Odvozené cenné papíry jsou deriváty.
NahoruAkcie
Akcie je cenným papírem, který zakládá právo hlasovat na valné hromadě, právo na výnos ze zisku emitenta (tzv. dividendy) a dále právo na podíl na likvidačním zůstatku emitenta. Rozeznáváme akcie kmenové, prioritní (přednostní) akcie, požitkové akcie.
NahoruDluhopisy
Dluhopisy jsou cenné papíry úvěrového charakteru, s nimiž je spojeno právo požadovat splacení dlužné částky ve výši jmenovité hodnoty dluhopisu v okamžiku jeho splatnosti (maturity) a právo na vyplacení výnosů (kuponových plateb) z dluhopisů k určeným datům (jedná-li se o kuponové dluhopisy).
NahoruSměnky
Směnky jsou cenným papírem, který ztělesňuje jednostranný slib o bezvýhradné výplatě peněz. Rozlišujeme směnky podle dlužníka (vlastní, cizí), depozitní směnky (diskontované, s úrokovou doložkou).
NahoruŠeky
Šeky jako cenné papíry obsahují bezpodmínečný příkaz adresovaný osobě, u níž má výstavce šeku pohledávku, zaplatit určitou peněžitou částku osobě v šeku uvedené anebo doručiteli šeku.
NahoruDeriváty
Jde o finanční nástroje, jejichž hodnota se mění v závislosti na změně podkladové proměnné (tzn. úroková sazba, kurz cenného papíru, cena komodity, měnový kurz, cenový index, úvěrový rating, index apod.), přičemž ve srovnání s ostatními typy kontraktů vyžadují malou či nevyžadují téměř žádnou počáteční investici a budou vypořádány v budoucnosti.
Derivátové kontrakty mohou být různého druhu: pevné termínované operace, opční kontrakty. Mezi pevné termínované operace řadíme futures kontrakty, swapové operace.
Opční kontrakty dávají svému majiteli právo, nikoliv povinnost, koupit nebo prodat podkladové aktivum za fixní cenu, která se nazývá realizační cena, do určitého data, které se nazývá datum expirace (splatnosti, vypršení).
Kromě těchto základních kontraktů se v praxi lze setkat i s různými kombinacemi (např. swapce – tedy kombinace swapu a opce) – tyto kombinace jsou běžné zejména na OTC (over-the-counter), tedy mimoburzovních trzích.
NahoruKlasifikace finančního majetku
Účetní předpisy klasifikují finanční majetek na krátkodobý a dlouhodobý.
Do dlouhodobého finančního majetku (účtová skupina 06) patří majetkové účasti s rozhodujícím vlivem, s podstatným vlivem, realizovatelné cenné papíry a podíly a dlužné cenné papíry držené do splatnosti.
Mezi krátkodobý finanční majetek (účtová skupina 25) řadíme majetkové cenné papíry určené k obchodování, dlužné cenné papíry (držené do splatnosti), vlastní akcie a vlastní podíly (které v rozvaze vykazujeme jako korekci k položce pasiv základní kapitál).
Součástí finančního majetku jsou i směnky k inkasu.
NahoruOceňování
V následující tabulce uvádíme základní princip pro ocenění tohoto majetku, a to při pořízení a k rozvahovému dni s tím, že odkazujeme na příslušnou účtovou skupinu.
Realizovatelné cenné papíry obvykle přeceňujeme na reálnou hodnotu s kapitálovým dopadem. V souladu s výjimkou uvedenou v § 51 PVZÚ platí, že realizovatelné akcie lze přecenit na reálnou hodnotu výsledkově…