dnes je 26.12.2024

Input:

DPH při poskytnutí ubytování

2.5.2018, , Zdroj: Verlag DashöferDoba čtení: 9 minut

2018.9.2
DPH při poskytnutí ubytování

Ing. Zdeněk Kuneš

V současné době je velice rozšířené poskytování ubytování v bytech.

V této souvislosti je nutné upozornit na zákonnou úpravu zákona o DPH, který definuje, co se rozumí ekonomickou činností a návazně na to stanovuje podmínky pro uplatnění daně z přidané hodnoty.

Ekonomická činnost

Pojem "ekonomická činnost", definovaný v zákonu o DPH, je širší než pojem podnikání. Z toho důvodu se za ekonomickou činnost považuje také činnost, která není prováděna na základě příslušného živnostenského oprávnění. Výsledkem ekonomické činnosti nemusí být vždy zisk, proto pro posouzení ekonomické činnosti postačuje, že je vykonávána za účelem získání příjmů.

Ekonomickou činností se podle § 5 odst. 2 ZDPH mimo jiné rozumí soustavná činnost osob poskytujících služby. Za ekonomickou činnost se považuje také soustavné využití hmotného majetku za účelem získání příjmů.

Takže pokud kterákoliv osoba využívá byt soustavně za účelem získání příjmů, uskutečňuje ekonomickou činnost.

Ze zákona o DPH potom dále vyplývá, že se pro účely zákona o DPH fyzická nebo právnická osoba, která samostatně uskutečňuje ekonomickou činnost, považuje za osobu povinnou k dani a každá osoba povinná k dani si musí sledovat svůj obrat.

Obrat

Obratem se rozumí souhrn úplat bez daně, které osobě povinné k dani náleží za uskutečněná plnění, kterými je mimo jiné poskytnutí služby s místem plnění v tuzemsku, jde-li o úplaty za zdanitelná plnění. Do obratu se mimo jiné také zahrnují úplaty za plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně. V souvislosti s využitím bytu se jedná o úplaty za dlouhodobý nájem bytu.

Pokud však osoba povinná k dani poskytuje pouze osvobozený nájem, plátcem se nestane ani v případě, že úplaty za tento nájem přesáhnou za dvanáct bezprostředně předcházejících kalendářních měsíců limit 1 000 000 Kč. Podmínkou ale je, že osoba povinná k dani neposkytuje žádná zdanitelná plnění.

Vlastník několika bytů pronajímá tyto byty celoročně občanům. Úplaty za tyto nájmy za 12 kalendářních měsíců dosahují 3 000 000 Kč. Tento vlastník bytů žádná jiná plnění neuskutečňuje. Plátcem se nestane.

Pokud však osoba povinná k dani poskytuje kromě osvobozeného nájmu také zdanitelná plnění, například krátkodobý nájem nebo ubytovací službu, přičítají se úplaty za tato zdanitelná plnění k nájmu a osoba povinná k dani se překročením obratu stane plátcem.

Z těchto důvodů je důležité posouzení, zda se u dlouhodobého využití bytu jedná o ubytovací službu nebo nájem bytu.

Nájem

Nájmem nemovité věci se rozumí spíše pasivní činnost, která závisí na uplynutí času. Při poskytnutí nájmu pronajímatel převede na nájemce za úplatu na sjednanou dobu právo užívat nemovitou věc v rozsahu práv vlastníka s tím, že je po dobu poskytnutého nájmu vyloučena z tohoto práva užívání nemovité věci jakákoliv třetí osoba.

Typickými příklady nájmu jsou nájem bytu na dobu jednoho roku nebo na dobu neurčitou, nájem obchodu apod. Podle § 56a odst. 1 zákona o DPH je nájem nemovité věci osvobozen od daně bez nároku na odpočet daně.

Výjimkou je krátkodobý nájem, který je zdanitelným plněním. Jedná se o nájem stavby nebo například bytu popřípadě spolu s vnitřním movitým vybavením nebo dodáním plynu, elektřiny tepla, chladu nebo vody, který trvá nepřetržitě nejvýše 48 hodin. Běžným případem je také nájem salónku na jeden den na konání svatby, nájem sálu na přednášku apod.

U krátkodobého nájmu se uplatní základní sazba daně 21 %.

Ubytovací služba

Poskytnutí ubytovací služby je vždy zdanitelným plněním.

Ubytovacími službami se rozumí ubytovací služby v hotelích, penzionech, apod. s každodenním úklidem a jinými službami, obvykle poskytované na dny nebo týdny, ubytovací služby v mládežnických hostelech, na horských chatách a rekreačních chatách s pokoji nebo ubytovacími jednotkami, s velmi omezenými úklidovými službami nebo bez nich, ubytovací služby poskytované v nemovitostech užívaných na časový úsek pro návštěvníky mimo jejich obvyklé bydliště, ubytovací služby v pokojích nebo ubytovacích jednotkách, ne s každodenními úklidovými službami, například v bytech a domech pro dovolenou, bungalovech a chatách, pro osoby mimo jejich bydliště, obvykle poskytované na dny nebo týdny, poskytování místa pro rekreační vozidlo nebo stan pro osoby mimo jejich bydliště, obvykle poskytované na dny nebo týdny, poskytování prostoru v chráněných přístřešcích nebo prostých táborových zařízeních pro umístění stanů nebo spacích pytlů a další.

Z toho vyplývá, že osoba, která poskytuje ubytovací služby, je osobou povinnou k dani a úplaty za tyto ubytovací služby je povinna zahrnout do obratu. Při překročení limitu 1 000 000 Kč za 12 bezprostředně předcházejících kalendářních měsíců se stává plátcem.

Registrace plátce

Pokud se osoba povinná k dani stane plátcem, je povinna podat finančnímu úřadu přihlášku k registraci plátce do 15 dnů po skončení kalendářního měsíce, ve kterém překročila stanovený obrat a plátcem se stane od prvního dne druhého měsíce následujícího po měsíci, ve kterém stanovený obrat překročila. Jakmile se stane plátcem, vztahuje se na ni zákon o DPH v plném rozsahu.

Pokud plátce přijme zálohu na ubytování před poskytnutím ubytování, je povinen přiznat daň ke dni přijetí zálohy. Plátce je dále povinen přiznat daň ke dni uskutečnění ubytování. Při poskytování ubytování se zdanitelné plnění považuje za uskutečněné dnem poskytnutí ubytování, tedy poslední den ubytování.

Pokud by plátce na ubytovací službu vystavil daňový doklad dříve, než byla ubytovací služba poskytnuta, je povinen přiznat daň vystavením tohoto daňového dokladu.

Vlastník osmi bytů tyto byty pronajímá. Souhrn úplat za pronájem pěti bytů za 12 kalendářních měsíců činí 600 000 Kč. Ve třech bytech poskytuje ubytovací službu, za kterou za 12 kalendářních měsíců činí souhrn úplat 500 000 Kč. Celkový obrat 1 100 000 Kč dosáhl vlastník bytů za měsíc leden 2018. Do 15. února 2018 je

Nahrávám...
Nahrávám...