dnes je 31.3.2025

Input:

Informace o účasti na nemocenském pojištění členů volebních komisí a o placení pojistného na sociální pojištění z jejich zvláštních odměn v roce 2018

12.9.2018, Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcíDoba čtení: 5 minut

Podle § 5 písm. a) bodu 22. zákona č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů, se považují členové okrskových volebních komisí a zvláštních okrskových volebních komisí a jejich zapisovatelé (dále jen „členové volební komise“) za zaměstnance. Ze zvláštní odměny člena volební komise se odvádí pojistné na sociální pojištění, pokud je tento zaměstnanec z činnosti člena volební komise účasten nemocenského pojištění.

Člen volební komise se stává zaměstnancem dnem nástupu do zaměstnání a přestává být zaměstnancem dnem zániku členství ve volební komisi. Za den nástupu do zaměstnání se u člena volební komise považuje den složení slibu člena komise. Členem volební komise může být ve dvou i třech kalendářních měsících. 

Činnost člena volební komise je z hlediska sociálního pojištění považována za zaměstnání malého rozsahu, protože zvláštní odměna člena volební komise je stanovena na celou dobu, v níž je považován za člena volební komise, tj. na dobu dvou i více kalendářních měsíců. Za zaměstnání malého rozsahu se považuje takové zaměstnání, u něhož sjednaná částka započitatelného příjmu za kalendářní měsíc nedosahuje alespoň částky rozhodného příjmu, která v roce 2018 činí 2 500 Kč. Z tohoto důvodu musí být zaměstnání členů volebních komisí považováno za zaměstnání malého rozsahu podle § 7 zákona o nemocenském pojištění, i když odměna za celou dobu výkonu činnosti člena volební komise bude činit 2 500 Kč nebo bude vyšší než 2 500 Kč, protože zvláštní odměna člena volební komise není stanovena tak, aby v každém kalendářním měsíci trvání zaměstnání činila její výše alespoň 2 500 Kč.   

Ze zaměstnání malého rozsahu je zaměstnanec v roce 2018 účasten nemocenského pojištění jen v těch kalendářních měsících, v nichž výše příjmu zúčtovaného do kalendářního měsíce činila alespoň 2 500 Kč. Jestliže po skončení zaměstnání malého rozsahu byl příjem z tohoto zaměstnání zúčtován do kalendářního měsíce, v němž již zaměstnání netrvalo, považuje se tento příjem pro posouzení účasti na nemocenském pojištění za příjem zúčtovaný do posledního měsíce, v němž zaměstnání malého rozsahu skončilo. Pro posuzování účasti na nemocenském pojištění se nepřihlíží k tomu, v kterém měsíci byl příjem vyplacen. Jestliže zvláštní odměna byla vykázána účetně jako výdaj (náklad) do měsíce října a vyplacena v listopadu, jde o příjem zúčtovaný do října.

Trvalo-li v kalendářním měsíci u téhož zaměstnavatele více zaměstnání malého rozsahu, sčítají se příjmy ze všech zaměstnání malého rozsahu, a pokud úhrn příjmů činí alespoň 2 500 Kč, je zaměstnanec účasten nemocenského pojištění ze všech těchto zaměstnání. 

Příklady na placení pojistného ze zvláštní odměny člena volební komise.

  1. Zvláštní odměna člena volební komise nedosahuje výše 2 500 Kč. Člen volební komise nevykonává pro obec žádnou jinou činnost v zaměstnání, které by bylo považováno za zaměstnání malého rozsahu. Člen volební komise není z této činnosti účasten nemocenského pojištění, ze zvláštní odměny se neodvádí pojistné na sociální pojištění. Obec neoznamuje okresní (Pražské) správě sociálního zabezpečení (dále jen „OSSZ“) nástup zaměstnance do zaměstnání.
  2. Zvláštní odměna člena
Nahrávám...
Nahrávám...