Jaké hrozí sankce opozdilcům?
Nejnižší možnou zálohu na sociální pojištění platí OSVČ, které v daném roce s podnikáním začaly, a dále ti podnikatelé, jejichž roční hrubý zisk nebyl vyšší než průměrná mzda v zemi.
To je přitom v Česku stále více než polovina lidí se živnostenským oprávněním.
Pro rok 2021 je průměrná mzda stanovena na 35 441 korun. Roční hrubý zisk plátců minimálních záloh tedy musí být nižší než 425 292 korun (12 x 35 441). Hrubým ziskem se rozumí rozdíl mezi příjmy a výdaji.
Výše záloh na sociální pojištění se mění každým rokem a platíte je vždy až po odevzdání přehledů o příjmech a výdajích. U zdravotního pojištění je situace poněkud odlišná (viz níže)
Kdy odevzdat přehledy ČSSZ? Měsíc po přiznání
OSVČ musejí přehled o příjmech a výdajích odevzdat správě sociálního zabezpečení do jednoho měsíce od podání daňového přiznání (DAP).
Nejzazším termínem pro odevzdání přiznání k daním z příjmů je standardně první dubnový pracovní den, přehled od vás tedy musí mít příslušná OSSZ nejpozději do počátku května.
V letošním roce byli ovšem vláda a správce daně kvůli pandemii covid-19 shovívavější. Vláda posunula deadline pro odevzdání DAP dokonce dvakrát.
V případě, že lidé podávají přiznání elektronickou formou nebo využívají datovou schránku, mohli přiznání bez hrozby sankcí odložit do 1. června. Klasické růžové tiskopisy musely na berňák dorazit do 3. května 2021. Přehled pro Českou správu sociálního zabezpečení tedy bylo potřeba podat do 30. června.
Pokud vám daňové přiznání zpracovává daňový poradce, je obvyklou nejpozdější lhůtou pro jeho odevzdání 1. červenec. Přehledy o příjmech a výdajích pak musíte OSSZ dodat do počátku srpna.
Přehledy pro zdravotní pojišťovnu se změnou
Termín odevzdání přehledu o příjmech a výdajích za rok 2020 změnila novela zákona o pojistném na veřejném zdravotním pojištění z 10. dubna 2021. Nový termín odevzdání přehledu na vaši zdravotní pojišťovnu je počátek srpna, letos tedy 2. 8. Upozorňujeme, že doplatek za pojistné musí mít zdravotní pojišťovna na účtu do osmi dnů od podání přehledu (letos 11.8.)
Zatímco daňové přiznání musí podat každá OSVČ, jejíž příjmy převyšovaly 15 tisíc korun (pokud má podnikatel v daném roce příjmy i ze zaměstnání, příjmový limit se mu snižuje na šest tisíc korun), přehledy na zdravotní a sociální pojišťovnu je nutné odevzdat vždy, pokud jste – byť i jen část roku – aktivně podnikali.
Výjimkou jsou plátci paušální daně
Ušetřit na daních z příjmů i povinném pojistném a nemuset každoročně podávat daňové přiznání ani přehledy pro zdravotní pojišťovny a ČSSZ. To jsou hlavní výhody paušální daně, která byla schválena loni na podzim. Měsíčně platíte jen minimální zálohy na pojistné a daň z příjmu ve výši 100 korun.
Do tohoto režimu se může OSVČ s ročním příjmem do milionu korun hlásit každoročně do ledna.
Osvobození od placení záloh pro ČSSZ
OSVČ není povinna platit zálohy
- za kalendářní měsíce, v nichž po celý měsíc měla nárok na výplatu nemocenského, PPM nebo dlouhodobého ošetřovného z nemocenského pojištění OSVČ. Za období nároku na výplatu nemocenského se přitom považuje též období prvních 14 kalendářních dnů dočasné pracovní neschopnosti (karantény), za které se nemocenské OSVČ nevyplácí.
- od kalendářního měsíce, ve kterém doložil živnostník, který má podnikání jako vedlejší zdroj příjmů, příslušné OSSZ potvrzení od zaměstnavatele, případně od více zaměstnavatelů, že ze zaměstnání dosáhl maximálního vyměřovacího základu, a to až do kalendářního měsíce, který předchází měsíci, „ve kterém byl podán přehled o příjmech a výdajích za kalendářní rok, který následuje po roce, v němž OSVČ tohoto maximálního vyměřovacího základu dosáhla“.
Jak se zálohy vypočítají?
Průměrnou mzdu (PM) stanovuje každý rok vládní vyhláška jako součin tzv. všeobecného vyměřovacího základu (VVZ) za předchozí rok, který činí 34 766 korun, a koeficientu pro úpravu VVZ – 1,0194. Rozhodná průměrná mzda je nyní 34 766 x 1,0194, což je 35 441 korun. Pro hlavní výdělečnou činnost činí minimální měsíční vyměřovací základ u soc. pojištění 25 procent z průměrné mzdy. Měsíční záloha je 29,2 procenta z této částky. U zdravotního pojištění je to 13,5 procenta z poloviny průměrné mzdy.
Placení záloh
Zálohy na zdravotní a sociální pojištění se dlouhodobě zvyšují, a to podle výše průměrné měsíční mzdy v zemi za předchozí rok. V případě sociálního pojištění platí, že novou výši zálohy musíte uhradit nejpozději od měsíce, ve kterém podáte přehled o příjmech a výdajích za uplynulý…