2.13.7
Lhůty pro podání daňového přiznání k dani z příjmů
RNDr. Ivan Brychta
-
§ 136 odst. 1 DŘ vymezuje od 1. 1. 2011 lhůty pro podání daňových přiznání za zdaňovací období (v obecné rovině, neurčuje-li konkrétní daňový zákon lhůtu speciálně). Do 31. 12. 2010 upravoval lhůty pro podání přiznání § 40 zákona č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků (ZSDP).
-
§ 16b ZDP uvádí, že zdaňovacím období k dani z příjmů pro fyzickou osobu je kalendářní rok.
-
§ 21a ZDP vymezuje, co se rozumí zdaňovacím obdobím v případě daně z příjmů právnických osob.
-
§ 38ma odst. 2 ZDP stanoví lhůtu pro podání daňového přiznání k dani z příjmů právnických osob za období specifikované v § 38ma odst. 1 ZDP, pokud takové období není vymezeno jako zdaňovací období, a tudíž nemohlo být podáno daňové přiznání ve lhůtách podle daňového řádu.
-
§ 38m odst. 2 ZDP uvádí, že v případě daně z příjmů se daňové přiznání za zdaňovací období kratší než 12 měsíců podává ve lhůtě a za podmínek, které podle § 136 odst. 1 DŘ platí pro podání daňového přiznání za zdaňovací období trvající nejméně 12 měsíců.
-
§ 33 DŘ stanoví od 1. 1. 2011 počítání času. V případě lhůt pro podání daňového přiznání (viz tabulka níže) se vychází z následujících pravidel:
-
lhůta stanovená podle měsíců počíná běžet dnem, který následuje po dni, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek běhu lhůty, a končí uplynutím toho dne, který se svým pojmenováním nebo číselným označením shoduje se dnem, kdy započal běh lhůty; není-li takový den v měsíci, připadne poslední den lhůty na jeho poslední den,
-
lhůta stanovená podle dní počíná běžet dnem, který následuje po dni, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek běhu lhůty,
-
připadne-li poslední den lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den.
Do 31. 12. 2010 upravoval počítání času pro podání přiznání § 14 ZSDP, který se od aktuálního vymezení lišil následujícím postupem:
-
lhůty určené podle měsíců končí uplynutím toho dne, který se svým jménem nebo číselným označením shoduje se dnem, kdy došlo ke skutečnosti určující počátek lhůty; není-li takový den v měsíci, končí lhůta posledním dnem měsíce.
Komentář:
Podání daňového přiznání k dani z příjmů ve lhůtě 4 měsíců po uplynutí zdaňovacího období je možné za předpokladu, že daňové přiznání nebylo podáno do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období a následně bylo podáno elektronicky. Poprvé bylo možné takto postupovat za období, které skončilo 31. 12. 2020 (viz čl. II bod 3 zákona č. 283/2020 Sb.).
Podání daňového přiznání k dani z příjmů ve lhůtě 6 měsíců po uplynutí zdaňovacího období je možné pouze za předpokladu, že:
-
daňový subjekt má zákonem uloženou povinnost mít účetní závěrku ověřenou auditorem, nebo
-
pro daňová přiznání za zdaňovací období končící před 31. 12. 2020 za předpokladu, že daňové přiznání zpracoval a podal poradce, který příslušnou plnou moc uplatnil u správce daně před uplynutím tříměsíční lhůty, a
-
pro daňová přiznání za zdaňovací období končící po 30. 12. 2020 za předpokladu, že daňové přiznání nebylo podáno do 3 měsíců po uplynutí zdaňovacího období a následně daňové přiznání podává poradce.
Poradcem zákon rozumí daňového poradce (tj. fyzickou či právnickou osobu vykonávající daňové poradenství podle zákona č. 523/1992 Sb.) nebo advokáta.
Zdaňovacím obdobím je v případě daně z příjmů:
-
kalendářní rok u právnických či fyzických osob,
-
hospodářský rok u právnických osob,
- …