3.3.1
Poskytování motorových vozidel zaměstnanci – započtení vstupní ceny do základu daně
Ing. Olga Krchovová
Poskytuje-li zaměstnavatel zaměstnanci bezplatně silniční motorové vozidlo k používání pro služební i soukromé účely, považuje se za příjem zaměstnance za každý i započatý kalendářní měsíc částka ve výši
-
0,25 % vstupní ceny vozidla, jedná-li se o bezemisní vozidlo,
-
0,5 % vstupní ceny vozidla, jedná-li se o nízkoemisní vozidlo,
-
1 % vstupní ceny vozidla, jedná-li se o silniční motorové vozidlo, které není nízkoemisním ani bezemisním vozidlem.
Pokud ve vstupní ceně není zahrnuta daň z přidané hodnoty, pro účely tohoto ustanovení se o tuto daň vstupní cena zvýší. Je-li částka, která se posuzuje jako příjem zaměstnance za každý i započatý kalendářní měsíc poskytnutí vozidla, nižší než 1 000 Kč, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši 1 000 Kč.
Do konce roku 2023 bylo pro účely určení výše příjmu na straně zaměstnance rozlišováno pouze mezi motorovými vozidly s konvenčním typem pohonu a nízkoemisními vozidly. Dosavadní úprava se v roce 2024 rozšířila pro případy, kdy takto poskytnuté vozidlo je tzv. bezemisní, tj. neprodukuje žádné emise CO2. Vymezení nízkoemisního a bezemisního vozidla upravuje ustanovení § 21b odst. 6 a 7 ZDP.
U výpočtu výše příjmu zaměstnance pro případy, že mu zaměstnavatel poskytl v průběhu jednoho kalendářního měsíce současně více silničních motorových vozidel k užívání pro služební i soukromé účely, nastaly drobné změny ve způsobu výpočtu, které však nemají vliv na výsledný stav. Podle dřívější úpravy byla výše příjmu zaměstnance za kalendářní měsíc v těchto případech vypočtena jako procentuální částka z úhrnu vstupních cen všech poskytnutých motorových vozidel (tj. částka ve výši 0,5 % úhrnu vstupních cen nízkoemisních vozidel a částka ve výši 1 % úhrnu vstupních cen ostatních silničních motorových vozidel). Nově výpočet výše příjmu zaměstnance pro tyto případy se formuluje tak, že příjmem zaměstnance je součet částek odpovídajících výši určeného procenta vstupní ceny každého takto poskytnutého vozidla zvlášť (viz příklad 4). Poskytne-li zaměstnavatel zaměstnanci bezplatně v průběhu kalendářního měsíce postupně za sebou více silničních motorových vozidel k používání pro služební i soukromé účely, považuje se za příjem zaměstnance částka ve výši určeného procenta z nejvyšší vstupní ceny silničního motorového vozidla (viz příklad 5).
Příklad 1 – zaměstnanec
Zaměstnanec má stanovenou měsíční mzdu ve výši 35 700 Kč a se zaměstnavatelem má uzavřenou smlouvu o používání motorového vozidla i k soukromým účelům. Nejedná s o nízkoemisní ani bezemisní vozidlo. Vstupní cena vozidla včetně DPH činí 795 300 Kč. Zaměstnanec učinil Prohlášení poplatníka daně z příjmů a má jedno nezaopatřené dítě, na které uplatňuje daňové zvýhodnění. Manželka je na rodičovské dovolené a kromě rodičovského příspěvku žádný příjem nemá. Zaměstnání založilo účast na nemocenském pojištění.
Příklad 2 – zaměstnanec
Zaměstnanec má stanovenou měsíční mzdu ve výši 35 700 Kč a se zaměstnavatelem má uzavřenou smlouvu o používání nízkoemisního motorového vozidla i k soukromým účelům. Vstupní cena vozidla včetně DPH činí 795 300 Kč. Zaměstnanec učinil Prohlášení poplatníka daně z příjmů a má jedno nezaopatřené dítě, na které uplatňuje daňové zvýhodnění. Manželka je na rodičovské dovolené a kromě rodičovského příspěvku žádný příjem nemá. Zaměstnání založilo účast na nemocenském pojištění.