2022.15.7
Zajišťování správy domu a zdravotní pojištění
Ing. Antonín Daněk
Správa domu je v českém právním řádu řešena například formou Společenství vlastníků bytových jednotek (dále jen SV), které za tímto účelem vyvíjí svoji činnost jako právnická osoba.
Pro placení pojistného na zdravotní pojištění zaměstnavatelem je důležité, zda se osoba považuje z pohledu zdravotního pojištění za zaměstnance. Osoba je ve zdravotním pojištění zaměstnancem tehdy, pokud jí plynou nebo by měly plynout příjmy ze závislé činnosti zdaňované podle § 6 zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen ZDP). Zaměstnání z pohledu zdravotního pojištění vzniká, pokud osoba jako zaměstnanec vykonává pro zaměstnavatele činnost a je-li jí za výkon této činnosti zúčtován příjem zdaňovaný podle § 6 ZDP, mimo výjimek daných právní úpravou zdravotního pojištění. Je-li osoba ve zdravotním pojištění zaměstnancem (resp. vznikne-li ve zdravotním pojištění zaměstnání), pak zaměstnavatel:
- -
přihlašuje osobu u zdravotní pojišťovny jako zaměstnance, pokud již přihlášena není, a
- -
odvádí pojistné podle zákona, tedy:
-
alespoň z minimálního vyměřovacího základu (což je v roce 2022 hodnota minimální mzdy 16 200 Kč při zaměstnání trvajícím celý kalendářní měsíc), případně alespoň z jeho poměrné části podle § 3 odst. 9 zákona č. 592/1992 Sb., ve znění pozdějších předpisů, například pokud je zaměstnanec nemocen nebo
-
z částky nižší než povinné minimum – v takovém případě však musí mít zaměstnavatel vždy k dispozici doklad, který jej k takovému postupu opravňuje, a ten předloží i případné kontrole ze zdravotní pojišťovny.
Z výše uvedeného tak plyne, že SV se stává ve zdravotním pojištění zaměstnavatelem tehdy, pokud má placené členy výboru, tedy osoby pobírající za výkon funkce odměnu.
NahoruPovinnosti SV jako zaměstnavatele
Stane-li se SV ve zdravotním pojištění zaměstnavatelem, tedy jsou-li naplněny výše uvedené podmínky, přihlásí se jako zaměstnavatel – plátce pojistného do registru těch zdravotních pojišťoven, jejichž pojištěnce bude zaměstnávat. Dále přihlásí osoby s příjmy za výkon funkce jako zaměstnance a bude odvádět pojistné podle zákona. Postupy při placení pojistného jsou formou příkladů uvedeny v dalším textu.
NahoruRozhodné období – kalendářní měsíc
Rozhodné období určuje časový úsek, za který se pojistné platí. U zaměstnavatele je rozhodným obdobím pro placení pojistného kalendářní měsíc. Vyměřovacím základem je dosažený (zaměstnavatelem zúčtovaný) hrubý příjem zaměstnance ve smyslu ustanovení § 3 odst. 1 (a následujících) zákona č. 592/1992 Sb. Pokud se na zaměstnance vztahuje povinnost odvodu pojistného alespoň z minimálního vyměřovacího základu (16 200 Kč), musí zaměstnavatel odvést za příslušný kalendářní měsíc roku 2022 pojistné nejméně ve výši 2 187 Kč. Naopak, je-li zaměstnanec vyjmenován mezi osobami, pro které minimální vyměřovací základ neplatí (§ 3 odst. 8 zákona č. 592/1992 Sb.), odvádí zaměstnavatel pojistné ze skutečné výše příjmu bez povinnosti dopočtu do zákonného minima.
NahoruPřihláška zaměstnavatele
SV je jako zaměstnavatel povinno sdělit příslušné zdravotní pojišťovně obchodní název, právní formu právnické osoby, sídlo, identifikační číslo organizace a číslo bankovního účtu, pokud z něj bude provádět platby pojistného. Pro tento účel vyplňuje SV formulář "Přihláška a evidenční list zaměstnavatele" a současně přikládá výpis z obchodního rejstříku.
NahoruVazba na vyplácení odměny
Jak je výše uvedeno, stává se SV zaměstnavatelem pouze tehdy, má-li placené členy výboru. Pokud by členové výboru za svoji práci žádnou odměnu nepobírali, pak SV problematiku zdravotního pojištění neřeší. Jestliže však bude SV alespoň jednomu členovi výboru odměnu (byť nepravidelně) vyplácet, musí se přihlásit do registru příslušné zdravotní pojišťovny jako zaměstnavatel s povinností placení pojistného podle zákona (viz dále) a rovněž přihlásit tyto placené členy na celou dobu výkonu funkce jako zaměstnance. Budou-li placení členové výboru pojištěni u více zdravotních pojišťoven, pak SV plní veškeré povinnosti u každé z nich. Ti členové výboru SV, kteří vykonávají tyto funkce bez nároku na odměnu, nebudou přihlašováni jako zaměstnanci u zdravotní pojišťovny vůbec, neboť se nejedná o zaměstnání. Tato skutečnost však musí být z pohledu SV vyřešena například tím způsobem, že v zápisu ze shromáždění vlastníků musí být jednoznačně definováno, že za výkon této funkce nepobírají tito členové výboru odměnu. Naopak placení funkcionáři se za zaměstnance považují, přičemž mohou pobírat odměnu pravidelně měsíčně nebo třeba jedenkrát za čtvrtletí nebo dokonce jedenkrát ročně.
Výše příjmu nerozhoduje
Z hlediska výše příjmu není v právních podmínkách roku 2022 u odměn členů výborů SV vazba na "rozhodnou" částku 3 500 Kč, tato má význam pouze u osob vyjmenovaných v bodech 4. – 6. v § 5 písm. a) zákona č. 48/1997 Sb., ve znění pozdějších předpisů, například u dohod o pracovní činnosti. Pojistné se tedy odvádí i z příjmu nižšího než 3 500 Kč, případně i s ohledem na potřebu dodržení minimálního vyměřovacího základu, jak je již výše uvedeno. Pojistné za příslušný kalendářní měsíc je splatné nejpozději do 20. dne následujícího kalendářního měsíce, a to již připsáním platby na příslušný účet zdravotní pojišťovny.
NahoruPřihlášení placených členů výboru jako zaměstnanců
Povinnosti SV jsou spojeny s přihlašováním a odhlašováním jeho zaměstnanců. V tomto případě se vyplňuje formulář "Hromadné oznámení zaměstnavatele". K přihlášení této osoby (ke dni nástupu do funkce) se použije standardně kód "P" a i když je odměna za výkon funkce vyplácena nepravidelně, zůstává tato osoba jako zaměstnanec nadále přihlášena, resp. SV ji neodhlašuje. Tyto osoby se kódem "O" odhlašují ke dni skončení výkonu funkce.
NahoruJak platit pojistné?
Pokud výše odměny nedosahuje minimálního vyměřovacího základu stanoveného pro zaměstnance, musí SV v této souvislosti jako zaměstnavatel zabezpečit, aby bylo za rozhodné období kalendářního měsíce odvedeno pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu 16 200 Kč za předpokladu, že se jedná o jediné zaměstnání, tato osoba nepatří mezi výjimky uvedené v ustanovení § 3 odst. 8 zákona č. 592/1992 Sb. Z tohoto důvodu je postup SV jako zaměstnavatele následující:
-
Nemá-li člen výboru SV další příjmy, tedy se jedná o jediné zaměstnání dotyčné osoby, musí být proveden dopočet a doplatek pojistného do minimálního vyměřovacího základu ve smyslu ustanovení § 3 odst. 10 zákona č. 592/1992 Sb. (Příklad č. 1).
-
Pokud člen výboru SV doloží potvrzení, že je jiným zaměstnavatelem odváděno pojistné alespoň z minimálního vyměřovacího základu, odvádí se pojistné ze skutečné výše odměny (Příklad č. 2). Případně postačí, když součet příjmů z titulu členství ve výboru SV a z jiného zaměstnání dosáhne v příslušném kalendářním měsíci alespoň 16 200 Kč.
-
Ze skutečně zúčtované odměny se odvádí pojistné i za situace, kdy je tato osoba současně OSVČ a platí alespoň minimální zálohy jako OSVČ (od ledna 2022 nejméně v částce 2 627 Kč), což podnikatel doloží SV – zaměstnavateli čestným prohlášením (Příklad č. 3).
-
Je-li člen výboru SV evidován u zdravotní pojišťovny po dobu celého kalendářního měsíce jako osoba, za kterou platí pojistné i stát, případně jako osoba vyjmenovaná v ustanovení § 3 odst. 8 zákona č. 592/1992 Sb., odvádí se pojistné ze skutečné výše odměny bez nutnosti dopočtu do minima 16 200 Kč (Příklad č. 4).
NahoruOdvod pojistného zaměstnavatelem za zaměstnance
Pojistné placené zaměstnavatelem za jednotlivé kalendářní měsíce je splatné od 1. do 20. dne následujícího kalendářního měsíce. Pojistné se platí v české měně:
a) na účet zdravotní pojišťovny vedený u poskytovatele platebních služeb,
b) vyplacením v hotovosti zaměstnanci příslušné zdravotní pojišťovny pověřenému přijímat pojistné.
Za den platby pojistného se považuje:
a) v případě placení na účet zdravotní pojišťovny vedený u poskytovatele platebních služeb den, kdy dojde k připsání platby pojistného na tento účet,
b) v případě vyplacení hotovosti přímo zaměstnanci příslušné zdravotní pojišťovny den, kdy příslušný zaměstnanec hotovost přijal.
Pro zaměstnavatele (i samoplátce – tedy osoby…