Mezi novinky patří např. možnost zaměstnanců čerpat vyšší nezdaněné zdravotní benefity, zjednodušení čerpání příspěvku na koupi automobilu pro osoby se zdravotním znevýhodněním, ochrana investorů a majitelů kryptoměn nebo osvobození od daně z prodeje kryptoměn, cenných papírů a obchodních podílů.
Změny s účinností od 1. ledna 2025:
Zvýšení příspěvku na pořízení motorového vozidla osobám se zdravotním postižením namísto vracení DPH
Od 1. ledna 2025 bude zrušena vratka DPH při nákupu motorového vozidla pro osoby se zdravotním postižením a bude nahrazena zvýšením příspěvku na nákup motorového vozidla o 85 tis. Kč, což je průměrná částka, která byla na DPH vyplácena. Dojde tak k odstranění dvojkolejnosti podpory osob se zdravotním postižením, kteří celou částku na pořízení motorového vozidla získají rovnou u Úřadu práce a nebudou již muset žádat o vracení DPH finančním úřadě. Zrušení vratky DPH je zároveň splněním bodu programového prohlášení vlády, který si vytkla v kapitole Zdravé finance.
Snížení sazby DPH na pulzní oxymetry a tlakoměry
Od 1. ledna bude na pulzní oxymetr a tlakoměr aplikována snížená sazba DPH ve výši 12 %. Ke změně dochází zpřesněním kódu celní nomenklatury zdravotnických prostředků v návaznosti na opatření ozdravného balíčku, které je účinné od roku 2024.
Zvýšení limitu u zaměstnaneckých benefitů na podporu zdraví
U zaměstnaneckých benefitů na podporu zdraví (např. příspěvků na rehabilitaci ve zdravotnickém zařízení) se od 1. ledna 2025 zvýší limit pro osvobození od daně z příjmů. Tento limit bude nově odpovídat průměrné mzdě stanovené podle zákona upravujícího pojistné na sociální zabezpečení za daný rok, což znamená, že zaměstnanci budou moci čerpat vyšší benefity bez daňového zatížení.
Sčítání spořící doby při změně poskytovatele daňově podporovaného dlouhodobého investičního produktu (DIP)
Od 1. ledna 2025 dojde ke změně podmínek, za kterých se budou spořící doby při změně poskytovatele DIP sčítat pro účely posouzení, zda nemá dojít k navrácení daňové podpory. V případě, že klient převede veškeré naspořené prostředky z daňově podporovaného DIP u jednoho poskytovatele k jinému poskytovateli, spořící doba ze zaniklého DIP se mu započte do podmínky 120 kalendářních měsíců doby trvání nově vzniklého DIP, v rámci které poplatník nemůže prostředky z DIP vybrat. Pokud by tak učinil, daňovou podporu by musel vracet.
Úprava zaměstnaneckých akcií
Od 1. ledna 2025 se bude stávající režim pro zaměstnanecké akcie (tj. odložení zdanění) aplikovat jen dobrovolně. Bude možné se rozhodnout zdanit benefit ze zaměstnaneckých akcií okamžitě (stejně jako do roku 2023) nebo za podmínek, které jsou vyjmenovány v § 6 odst. 14 zákona o daních z příjmů.
Změna srážkové daně u dohod o provedení práce (DPP)
Měsíční příjem zaměstnance z DPP nebude od 1. ledna 2025 podléhat odvodům na sociální a zdravotní pojištění, pokud u jednoho zaměstnavatele nedosáhne částky, která je rozhodná pro účast na nemocenském pojištění. Stejný limit bude platit i pro možnost zdanění příjmu z DPP pomocí srážkové daně, a to za dalších podmínek stanovených zákonem o daních z příjmů. Pokud zaměstnanec na DPP vydělá méně než tento limit, nebude z jeho příjmu odváděno zdravotní a sociální pojištění a příjem může být zdaněn jednoduše daní vybíranou srážkou podle zvláštní sazby daně.
Označování balených potravinářských a nepotravinářských výrobků měrnou cenou
Od 1. ledna 2025 budou všechny balené potravinářské a nepotravinářské výrobky označeny kromě prodejní ceny také měrnou cenou*, což dá spotřebiteli možnost snadného a spolehlivého srovnání cen. Nebalené výrobky, které jsou váženy nebo měřeny v přítomnosti nakupujícího, a to buď samoobsluhy, nebo v prodeji s obsluhou, musí být označeny pouze měrnou cenou. Konkrétní seznam baleného nepotravinářského zboží bude zveřejněn ve vyhlášce MF.
*Měrná cena je cena vztahující se k určité měrné jednotce (např. kilogram, litr, metr, kus) a používá se k usnadnění porovnávání cen různých výrobků nebo služeb, které mohou být baleny nebo nabízeny v různých množstvích.
Změny v oblasti FKSP
Od roku 2025 bude zrušena podmínka čerpání FKSP, kdy nejméně polovina základního přídělu do fondu je povinně určena na podporu produktů na zabezpečení ve stáří zaměstnanců, které jsou osvobozeny od daně z příjmů fyzických osob. Celý základní příděl tak bude možné čerpat na jakékoliv kulturní nebo sociální potřeby. Výše základního přídělu se nemění a zůstává ve výši 1 % z objemu nákladů zúčtovaných na platy/mzdy, jejich náhrady a odměny za pracovní pohotovost. (návrh na změnu v oblasti FKSP se v současné chvíli teprve nachází před projednáním Senátem ČR - viz pozměňovací návrh rozpočtového výboru k ST 700, je tedy možné, že změny nebudou účinné od 1. 1. 2025).
Prodloužení platnosti daňových úlev na dary na podporu Ukrajiny až do roku 2027
Až do roku 2027 pokračuje zachování zvýšeného odpočtu darů na podporu Ukrajiny do výše 30 % základu daně z příjmů. Současně stále platí, že finanční dary pořadatelům sbírek na veřejně prospěšné účely, tedy např. na dary v souvislosti se zářijovými povodněmi, jsou ze zákona odečitatelné od základu daně při splnění zákonem stanovených podmínek, a to rovněž maximálně do výše 30 % základu daně. (Návrh zákona se v současné době nachází před 3. čtením v Poslanecké sněmovně – ST 727. MF počítá s jeho přijetím tak, aby byl validní i pro zdaňovací období 2024.)
Ochrana investorů do kryptoaktiv a nastavení pravidel pro obchodování s nimi
Obchodování s kryptoaktivy začne od 30. 12. 2024 podléhat zevrubné regulaci vycházející z evropského nařízení MiCA. Hlavní dopady nařízení budou viditelné v roce 2025 a plně se uplatní od poloviny roku 2026. Služby související s kryptoaktivy budou nově moci poskytovat nebo kryptoaktiva veřejně nabízet jen subjekty dohlížené Českou národní bankou. To povede ke zkvalitnění poskytovaných služeb, ale především k větší ochraně investorů. Pravidla pro poskytování služeb souvisejících s kryptoaktivy se tak přiblíží tradičním investičním službám. Budou platit podmínky pro časový a hodnotový test pro osvobození od daně z příjmů fyzických osob. Časový test zaručí, že pokud jsou kryptoměny drženy déle než tři roky, jejich prodej nebude zdaněn. Hodnotový test zase umožní, že transakce do 100 tisíc Kč ročně nebude třeba uvádět v daňovém přiznání, podobně jako u cenných papírů. (Návrh zákona se v současné chvíli nachází před projednáním Senátem ČR – ST 692 a ST 694.)
Zvýšení daně z tabákových výrobků, zahřívaného tabáku a alternativních výrobků v souladu s principy ochrany veřejného zdraví
V souladu s principy ochrany veřejného zdraví, bojem se závislostmi a doporučeními NERV pokračuje postupné zvyšování spotřební daně z tabákových výrobků, zahřívaných tabákových výrobků a tzv. výrobků souvisejících s tabákovými výrobky.
Od 1. ledna 2025 dojde ke zvýšení sazeb spotřební daně z cigaret, tabáku ke kouření, doutníků a cigarillos o 5 %. Stejným tempem porostou sazby spotřební daně u těchto výrobků i v letech 2026 a 2027. V letech 2025–2027 dojde také k navyšování sazeb spotřební daně u zahřívaného tabáku, a to tempem 15 % ročně. Rychlejší růst sazeb u zahřívaného tabáku sleduje vývoj v okolních zemích a odborníky doporučované přiblížení zdanění zahřívaného tabáku k cigaretám.
Zvýšení sazeb spotřební daně se bude aplikovat i u nově zdaňovaných alternativních tabákových výrobků. Sazba spotřební daně z náplní do elektronických cigaret bude v roce 2025 činit 5 Kč/ml, v případě nikotinových sáčků 0,8 Kč/g. S nárůstem sazeb je nutné počítat i v následujících dvou letech. V případě náplní do elektronických cigaret sazba spotřební daně v roce 2027 dosáhne úrovně 10 Kč/ml, u nikotinových sáčků to bude 1,7 Kč/g. Zdanění nových alternativních výrobků sleduje celoevropský trend, a to aplikovat spotřební daň na všechny komodity, které fungují nejenom na bázi tabáku, ale i nikotinu a případně dalších látek. Nastavená míra zdanění je však v případě těchto inovativních výrobků významně nižší než u tradičních tabákových výrobků, a to zejména z důvodu jejich deklarované nižší míry škodlivosti pro lidské zdraví.
Co se týká zdanění tradičních tabákových výrobků v okolních zemích, jmenovitě cigaret, nejvyšší minimální sazba spotřební daně je v Německu (177 EUR/1 000 ks), dále v Rakousku a České republice (173 EUR), na Slovensku (148 EUR) a na posledním místě v Polsku (123 EUR). Všechny okolní státy postupně navyšují sazby spotřební daně. V případě Polska je odsouhlasen růst sazeb spotřební daně o 10 %, a to jak pro rok 2025, tak pro rok 2026.
Zvýšení daně z lihu v souladu s principy ochrany veřejného zdraví
V návaznosti na ozdravný balíček pokračuje zvýšení sazby spotřební daně z lihu. V roce 2025 se navýší o 10 % a následně v roce 2026 o 5 %.
V souladu s principy ochrany…