9.5.4
Nepeněžní plnění pro rekreační, zdravotnické, vzdělávací, sportovní a kulturní účely, akce pořádané zaměstnavatelem
Ing. Marcela Srněnská
Od daně jsou podle § 6 odst. 9 písm. d) ZDP osvobozena nepeněžní plnění poskytovaná zaměstnavatelem zaměstnancům nebo jejich rodinným příslušníkům:
-
z fondu kulturních a sociálních potřeb (FKSP),
-
ze sociálního fondu,
-
ze zisku (příjmu) po jeho zdanění anebo
-
na vrub výdajů (nákladů), které nejsou výdaji (náklady) na dosažení, zajištění a udržení příjmů,
do výše průměrné mzdy za zdaňovací období u:
-
pořízení zboží nebo služeb zdravotního, léčebného, hygienického a obdobného charakteru od zdravotnických zařízení, pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis,
do výše poloviny průměrné mzdy za zdaňovací období (v součtu všech níže vyjmenovaných plnění):
-
použití vzdělávacích nebo rekreačních zařízení nebo poskytnutí rekreace nebo zájezdu,
-
použití zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona, knihovny zaměstnavatele, tělovýchovných a sportovních zařízení,
-
příspěvku na kulturní nebo sportovní akce,
-
příspěvku na tištěné knihy, včetně obrázkových knih pro děti, mimo knih, ve kterých reklama přesahuje 50 % plochy,
NahoruLimit osvobození
Osvobození těchto nepeněžních plnění je limitované výší průměrné mzdy za zdaňovací období. Pro rok 2025 činí průměrná mzda částku 46 557 Kč (dle nařízení vlády č. 282/2024 Sb.), polovina průměrné mzdy činí 23 278,50 Kč.
Od roku 2025 může zaměstnanec využít benefity podle § 6 odst. 1 písm. d) ZDP v celkové výši 69 835,50 Kč. Povinnosti zaměstnavatele zatíží detailní evidování formy jednotlivých poskytovaných benefitů.
Úhrnný limit, do jehož výše jsou nepeněžní plnění podle § 6 odst. 9 písm. d) osvobozena, se posuzuje ve vztahu ke každému zaměstnavateli zvlášť. Pokud tedy jsou zaměstnanci poskytována tato nepeněžní plnění více zaměstnavateli současně v jednom zdaňovacím období, limit pro osvobození těchto plnění od daně z příjmů zaměstnance bude posuzován u každého zaměstnavatele samostatně, a nikoliv v souhrnu. Na straně zaměstnavatele je rovněž podstatné, zda byl stanovený limit překročen pouze ve vztahu k danému zaměstnanci (bez ohledu na to, zda a případně jaké benefity a v jaké výši jsou tomuto zaměstnanci poskytovány jiným zaměstnavatelem). Příjem zaměstnance v podobě nepeněžního plnění ve formě podle § 6 odst. 9 písm. d) ZDP nad stanovený limit bude podléhat dani z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti podle § 6 odst. 1 písm. d) ZDP.
Rodinní příslušníci
Z pokynu GFŘ D-59 vyplývá, že plnění pro rodinné příslušníky může zaměstnavatel pro daňové účely založit nejen na principu příbuzenského vztahu nebo manželského svazku, ale i např. na faktickém soužití. Za rodinné příslušníky budou tedy považovány osoby, které se zaměstnancem fakticky žijí (tvoří společně hospodařící domácnost) a vyživované děti.
NahoruRekreační zařízení
Rekreační zařízení může být používáno jak v případě, že se jedná o zařízení zaměstnavatele, tak i v případě, že se jedná o zařízení cizí, tj. např. najaté. Vyloučené není ani rekreační zařízení zajištěné pro zaměstnance prostřednictvím cestovních kanceláří. Toto rekreační zařízení může být využíváno i rodinou zaměstnance.
NahoruPředškolní zařízení
Obdobně se postupuje i v případě používání zařízení péče o děti předškolního věku včetně mateřské školy podle školského zákona, knihovny a používání tělovýchovných a sportovních zařízení.
NahoruZdravotní zařízení
Jedná-li se o zdravotní zařízení, rozsah péče není zákonem o daních z příjmů omezen. Zaměstnavatel může financovat prostřednictvím smluvně zajištěných zdravotnických zařízení nadstandardní zdravotnickou péči, kterou nehradí pojišťovny, jako je např. nepovinné očkování, stomatologické ošetření, masáže, nákup vitaminů apod. Uvedené osvobození lze také vztáhnout na zboží nebo služby zdravotního, léčebného a hygienického plnění od zdravotnických zařízení a také na pořízení zdravotnických prostředků na lékařský předpis.
Je vhodné připomenout, že se jedná se o nepeněžní plnění. Pokud by zaměstnavatel zaměstnanci poskytl ze sociálního fondu peněžní příspěvek, např. na zdravotnické pomůcky a na přípravky nehrazené zdravotní pojišťovnou, šlo by u zaměstnance již o příjem podle § 6 odst. 1 písm. d) ZDP.
NahoruKulturní pořady a sportovní akce
Daňově osvobozené jsou i příspěvky na kulturní pořady a sportovní akce, poskytnutím vstupenek (popř. včetně dopravy), předplatních průkazek apod.
NahoruPeněžní plnění
Pokud by zaměstnavatel neposkytl nepeněžní plnění, ale např. uhradil zaměstnanci na základě zaměstnancem doložených dokladů rekreační pobyt, který si zaměstnanec sám objednal (např. u cestovní kanceláře), jednalo by se o peněžní plnění poskytnuté zaměstnavatelem zaměstnanci. Toto peněžní plnění by bylo pro zaměstnance zdanitelným příjmem. Úhrada dopravy na rekreaci nebo kulturní pořady a podobné akce musí mít rovněž charakter nepeněžního plnění vůči zaměstnanci, zaměstnavatel musí např. objednat autobus a zaplatit ho nebo poskytnout jízdenky atd.
NahoruDaňová uznatelnost na straně zaměstnavatele
Podle § 25 odst. 1 písm. h) ZDP daňovým výdajem zaměstnavatele není nepeněžní plnění poskytovaná zaměstnavatelem zaměstnanci, pokud je toto plnění u zaměstnance osvobozeno od daně, a to ve formě
- příspěvku na kulturní pořady, zájezdy a sportovní akce a tištěné knihy, včetně obrázkových knih pro děti, mimo knih, ve kterých reklama přesáhne 50 % plochy,
- možnosti používat rekreační, zdravotnická a vzdělávací zařízení, předškolní zařízení, závodní knihovny, tělovýchovná a…